Zrzeszeni
W dniu 13.07.2015 r. w sali obrad Ratusza w Skawinie odbył się uroczysty zjazd założycielski stowarzyszenia Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych. Po dwóch latach pracy, powstało stowarzyszenie, którego głównym założeniem jest walka o powszechny samorząd gospodarczy w Polsce, wzorem innych krajów europejskich, gdzie przynależność do organizacji gospodarczej jest obowiązkowa. Stowarzyszenie chce realizować swoje cele poprzez inicjowanie zmian przepisów prawa zmierzających do nowelizacji i doskonalenia prawa gospodarczego, a także organizacje konferencji, spotkań oraz innych wydarzeń promujących działalność stowarzyszenia oraz kultywować i upowszechniać tradycyjne formy integrowania środowiska przedsiębiorców.
Członkowie Stowarzyszenia
Chrzanowska Izba Gospodarcza
Chrzanowska Izba Gospodarcza powstała w roku 2001 jako Stowarzyszenie Przedsiębiorców Prywatnych w Trzebini, zrzeszające podmioty gospodarcze z regionu Powiatu Chrzanowskiego.
Od początku swojego istnienia podejmuje działania zmierzające do rozwoju przedsiębiorczości w różnych formach organizacyjnych, gromadzi i upowszechnia informacje dotyczące nawiązywania kontaktów gospodarczych, udziela podmiotom gospodarczym pomocy w rozwiązywaniu problemów. Wszelkie działania podejmowane przez Chrzanowską Izbę Gospodarczą ukierunkowane są na wspieranie i promocję firm członkowskich ale nie tylko – w wielu organizowanych przez nas projektach uczestniczą także firmy nie zrzeszone, instytucje, organizacje, itp.
Nasze doświadczenia to:

Galicyjska Izba Gospodarcza
W dniu 11 maja 2007, wpisem do KRS Galicyjska Izba Gospodarcza została oficjalnie zarejestrowana. Izba właśnie organizuje otwarcie punktu konsultacyjnego, który będzie się mieścił w pomieszczeniu byłego budynku Spółdzielni „Krakus” przy ul. Bruchnalskiego 36.
W punkcie przewiduje się świadczenie bezpłatnych usług dla małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie:

Izba Gospodarcza Dorzecza Raby
Izba Gospodarcza Dorzecza Raby jest organizacją samorządu gospodarczego w Małopolsce. Zrzesza 192 przedsiębiorców z powiatu myślenickiego wielickiego, limanowskiego i krakowskiego zatrudniających w sumie blisko 3 tys. osób. Wśród zrzeszonych są kilkuosobowe firmy rodzinne oraz kilkudziesięcioosobowe przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe i handlowe różnych branż. Siedzibą Izby są Dobczyce ul. Podgórska 1 (powiat myślenicki). Organizacja powstała w kwietniu 2003 roku w wyniku wielomiesięcznych starań środowiska przedsiębiorców.
Zadaniem Izby jest wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości. Reprezentacja interesów przedsiębiorców, promocja inicjatyw gospodarczych, doradztwo i informacja gospodarcza, współtworzenie i realizacja regionalnej polityki gospodarczej należą do głównych celów Izby.
Wśród statutowych zadań Izby istotne miejsce odgrywa organizacja warsztatów, konferencji, szkoleń, spotkań tematycznych, imprez o charakterze charytatywnym. Z Izbą współpracują sponsorzy: instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, duże firmy handlowe.

Izba Gospodarcza w Sułkowicach
Zjazd założycielski 16 marca 2005 roku powołał do życia Izbę Gospodarczą w Sułkowicach, której celem jest ochrona i reprezentowanie interesów gospodarczych zrzeszonych w niej podmiotów. Izba została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego dnia 26.04.2005 roku, pod numerem KRS 0000233173. Izba Gospodarcza jest organizacją samorządu gospodarczego skupiającą pracodawców z regionu małopolski. Obecnie w Izbie Gospodarczej w Sułkowicach zrzeszonych jest około 100 podmiotów gospodarczych i ciągle zapisują się nowi.
Głównym celem działalności Izby jest tworzenie warunków rozwoju i unowocześnianie życia gospodarczego, wspieranie inicjatyw gospodarczych członków, promowanie ich uczestnictwa w środowiskach opiniotwórczych oraz działania na rzecz rozwoju między regionalnych i międzynarodowych kontaktów gospodarczych.

Izba Gospodarcza Ziemi Myślenickiej
Jednoczymy i reprezentujemy interesy Przedsiębiorców regionu Powiatu Myślenickiego.
Wspieranie się wzajemne członków i wymiana handlowa to jeden z głównych celów statutowych Izby. Musimy sięwszyscy dobrze poznać. Musimy wiedzieć w jakich branżach działamy, co produkujemy, jakie wykonujemy usługi, jakie mamy kontakty i nauczyć się ze sobą współpracować (…)
Zadaniem Izby jest reprezentowanie i ochrona interesów gospodarczych zrzeszonych w niej podmiotów w zakresie ich działalności wytwórczej, handlowej, budowlanej lub usługowej, w szczególności wobec organów państwowych, organów samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.
Członkostwo w Izbie Gospodarczej Ziemi Myślenickiej to:

Jurajska Izba Gospodarcza
W dniu 1 grudnia 2001 roku Zjazd założycielski powołał do życia organizację Samorządu Gospodarczego pod nazwą Jurajska Izba Gospodarcza z siedzibą w Zabierzowie. Członkami założycielami jest ponad 200 przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą głównie na terenie Powiatu Krakowskiego. Jurajska Izba Gospodarcza jest organizacją opartą na społecznym działaniu – dobrowolne zrzeszenie się przedsiębiorców. W żadnym wypadku nie nastawiona na jakikolwiek zysk finansowy.
Formuła otwarta Jurajskiej Izby Gospodarczej znaczy tyle, iż każdy podmiot gospodarczy mały, średni duży nie tylko jest zapraszany do współpracy, traktujemy siebie równorzędnie – partnersko, niezależnie od wielkości.
Jurajska Izba Gospodarcza jako organizacja samorządu gospodarczego reprezentuje interesy zrzeszonych w niej przedsiębiorców wobec organów państwowych, organów samorządu terytorialnego, jak również wobec innych instytucji, których funkcjonowanie wywiera wpływ na warunki działalności zrzeszonych w Izbie przedsiębiorców. Izba kształtuje i upowszechnia zasady etyki w działalności gospodarczej, a w szczególności opracowuje i doskonali normy rzetelnego postępowania w obrocie gospodarczym.
Do podstawowych zadań Jurajskiej Izby Gospodarczej należy m.in.:

Krak-Business
Stowarzyszenie Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Krak-Business” jest niezależną organizacją ludzi biznesu, przedsiębiorców, właścicieli i szefów czołowych firm w województwie małopolskim, która rozpoczęła działalność w 2003 roku. Nadzór nad działalnością Stowarzyszenia sprawuje Prezydent Miasta Krakowa.
„Krak-Business” wspiera działalność gospodarczą firm zrzeszonych w Stowarzyszeniu, stawia na rozwój pozytywnych relacji biznesowych opartych na zaufaniu, doświadczeniu i przyjaźni oraz dba o budowanie konstruktywnego dialogu pomiędzy przedstawicielami krakowskiego biznesu.
Poprzez swoje działania Krak-Business buduje pozytywny wizerunek przedsiębiorczości i przedsiębiorców sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, co przyczynia się do rozwoju przedsiębiorczości oraz wzrostu gospodarczego regionu i owocuje wzrostem inwestycji w Małopolsce. Stowarzyszenie Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Krak-Business” w Krakowie zostało zawiązane aktem założycielskim sporządzonym u notariusza w dniu 29.07.2003 r.

Krakowska Kongregacja Kupiecka
Krakowska Kongregacja Kupiecka Stołecznego, Królewskiego Miasta Krakowa założona została w 1410 roku, za panowania króla Władysława Jagiełły. Na podstawie zapisu w najstarszej Consularia Cracoviensia1 (rok 1410, tom I, str. 361) przyjęto datę 25 luty 1410 r. jako czas narodzin Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.
Od najwcześniejszych lat jej działalność i kompetencje wyznaczane są słowami roty prastarej przysięgi, królewskimi przywilejami, późniejszymi uchwałami i rozporządzeniami. Niewiele jest w Polsce związków i stowarzyszeń o tak bogatym rodowodzie. Kongregacja trwała przez wieki, chlubiąc się nazwiskami słynnych krakowskich kupców i restauratorów. Oni to nadali kształty śródmiejskim kamienicom i pałacom, rozwijali samorządowe instytucje, wywierali wpływ na rozwój gospodarczy kraju.
O ile uboższe byłyby tradycje i zwyczaje starego Krakowa, a także wiedza naszych przodków o dalekim świecie, gdyby zabrakło tutaj tak silnego i poręcznego elementu jakim byli podejmujący dalekie wyprawy kupcy, czy prowadzący handel w mieście kramarze, karczmarze, prasołowie i wielu innych. Kongregacja trwała przez wieki – także w czasie rozbiorów, będąc samorządową organizacją zawodową, opowiadającą się m.in. za swobodą handlu, za wolną konkurencja i przez to służącą społecznemu dobru.
Krakowska Kongregacja Kupiecka weszła już w okres przygotowań do wielkiego jubileuszu 600-lecia działania. Kulminacyjne wydarzenia nastąpią w 2010 roku, ale już dziś zapraszamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu tego wielkiego dla środowiska kupieckiego święta.

Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości
Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości jest społeczno-zawodową i gospodarczą organizacją zrzeszającą na zasadzie dobrowolności cechy i spółdzielnie rzemieślnicze, a pośrednio samych rzemieślników.
Terytorialny zasięg działania
Organizacje skupione w Izbie zrzeszają członków z Krakowa, Myślenic, Krzeszowic, Proszowic, Wieliczki, Nowego Targu, Limanowej, Chrzanowa, Wolbromia, Miechowa, Sieprawia, Kalwarii Zebrzydowskiej, Olkusza i okolic.
Bazy danych i wydawnictwa
W tworzeniu jest baza danych dotycząca rzemieślników zrzeszonych w naszych organizacjach (obecnie 25 cechów i 8 spółdzielni) – dane teleadresowe zakładów rzemieślniczych i główny profil działalności. Wydawane jest czasopismo „Rzemieślnik Małopolski” oraz opracowany został folder i ulotki o Izbie oraz zrzeszonych w niej organizacjach.
Podstawowe dziedziny działania:

Nowotarska Izba Gospodarcza
Po paru latach prób konsolidacji środowiska gospodarczego powiatu nowotarskiego odbyło się Założycielskie Walne Zgromadzenie NIG 24.04.1999 r. Podczas tego zebrania sto dwadzieścia firm z Podhala, Spisza i Orawy zadeklarowało przynależność do dobrowolnego samorządu gospodarczego, jakim jest NIG.
Grupa inicjatywna parę miesięcy wcześniej pracowała nad statutem Izby, który został zarejestrowany w sierpniu ’99, na podstawie złożonych dokumentów przez Sąd Gospodarczy w Nowym Sączu.
Punktem wyjściowym wzrostu świadomości podmiotów gospodarczych stał się fakt, że silna kapitałowo i dobrze zorganizowana zachodnia konkurencja stanęła u drzwi Nowego Targu. Dotknięci tym faktem kupcy zrozumieli, że bez współpracy, koncentracji kapitału i wymiany doświadczeń, samotnie działający przedsiębiorcy są skazani na zagładę lub gospodarczą wegetację. Wspólna ochrona interesów przemówiła do wszystkich branż, bo w grupie członków Izby znajdują się podmioty gospodarcze z szerokiego spektrum firm. Deklarację przynależności do NIG od czasu założenia złożyło dalsze osiemdziesiąt podmiotów gospodarczych, z różnych zakątków powiatu nowotarskiego, Krakowa jak i powiatów ościennych.
Nowotarska Izba jest organizacją dobrowolną, samorządową i apolityczną. Głównym celem jest ochrona rodzimej działalności gospodarczej, ożywienie i rozwój wytwórczości w regionie oraz szeroko pojęta pomoc zrzeszonym członkom, włącznie ze zmianą nieżyciowego prawa.
Goszczący na zebraniu założycielskim wiceminister gospodarki Tadeusz Donocik w swoim wystąpieniu powiedział: „Przez ostatnie dziesięć lat ilość firm małych i średnich wzrosła z 600 tys. do 2 mln 600 tys. Świadczy to o tym, że dwa miliony ludzi wzięło los w swoje ręce, dając średnio trzem innym osobom zatrudnienie. Państwo dla tych przedsiębiorców w tym czasie nie zrobiło nic”. Z tej wypowiedzi wynika, że czeka nas praca, gdzie musimy się upominać o równouprawnienie w prawach z podmiotami zagranicznymi i państwowymi. Walka z bezduszną biurokracją o gwarancje rozwoju firm i egzystencję własnych rodzin i pracowników.
Z zapisów statutowych wynika, że nasza Izba działa na terenie woj. małopolskiego. Może jednak podejmować swoje działania na terytorium Rzeczypospolitej oraz poza jej granicami.

Podkrakowska Izba Gospodarcza
W maju 2003 roku grupa 27 przedsiębiorców postanowiła utworzyć organizację, skupiającą lokalnych przedsiębiorców. 28 maja 2003 roku zawiązał się Komitet Założycielski, który do września 2004 roku przekonał do idei utworzenia organizacji zrzeszającej przedsiębiorców ponad 200 podmiotów gospodarczych. Tego samego roku, 11 października odbył się Zjazd Założycielski, na którym powstała Podkrakowska Izba Gospodarcza z siedzibą w Skawinie.
Celem Podkrakowskiej Izby Gospodarczej w Skawinie jest rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających przedsiębiorczości i aktywności gospodarczej, podtrzymywanie zaufania do instytucji własności prywatnej i rynku, upowszechnianie tradycyjnej etyki pracy i interesu oraz przyczynianie się tą drogą do poprawy ekonomicznej sytuacji mieszkańców regionu.
Reprezentowanie interesów przedsiębiorców przez Izbę polega głównie na ochronie przed ingerencją i decyzjami administracji państwowej i lokalnej, na odpowiednim oddziaływaniu i wpływaniu na politykę gospodarczą regionu i administracji samorządowej oraz organizowaniu warunków i środków zapewniających członkom izby ekspansję gospodarczą na rynku lokalnym i zagranicznym.
Działalnością Izby jest rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających przedsiębiorczości i aktywności gospodarczej, podtrzymywanie zaufania do instytucji własności prywatnej i rynku, upowszechnianie tradycyjnej etyki pracy i interesu oraz przyczynianie się tą drogą do poprawy ekonomicznej sytuacji obywateli i Państwa.

Regionalna Izba Gospodarcza Ziemi Krakowskiej w Krzeszowicach
Jesteśmy Organizacją Samorządu Gospodarczego zrzeszającą podmioty gospodarcze działające na terenie całego kraju, a w szczególności powiatu Krakowskiego i Gminy Krzeszowice, gdzie mamy swoją siedzibę. Zrzeszanie się przedsiębiorców w Izbie Gospodarczej ma na celu zintegrowanie środowiska lokalnego biznesu, a także wzmocnienie jego głosu w stosunku do przedstawicieli władz krajowych i samorządowych w Polsce.

Wielicka Izba Gospodarcza
Wielicka Izba Gospodarcza, jest organizacją samorządu gospodarczego reprezentującą interesy gospodarcze zrzeszonych przedsiębiorców wobec organów państwowych, organów samorządu terytorialnego oraz wobec innych instytucji, których funkcjonowanie wywiera wpływ na warunki działalności zrzeszonych w Izbie przedsiębiorców.

Członkowie wspierający
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych został założony 10 maja 1512 roku gdy Rada Miejska zezwoliła murarzom i kamieniarzom pracującym w Krakowie na założenie Cechu. Jest on jednym z najstarszych w Polsce i działa w nim pięć sekcji: blacharzy, budowlańców, malarzy, kamieniarzy i kominiarzy. Pełniejszą wersję cechowego statutu, w którym ustanowiono władze i spisano warunki pracy oraz płacy, zatwierdził w roku 1552 roku sam Król Zygmunt August.
Cech jako instytucja przechodził przez wieki różne prawne i organizacyjne przeobrażenia, przeszedł trudne chwile podczas I wojny światowej, ale już w okresie międzywojennym rozwinął ponownie rozwinął swoją działalność, by zostać zlikwidowanym w czasie II wojny. W roku 1945 powstaje nowy cech, od 1950 roku pod nazwą Cech Rzemiosł Budowlanych. Jego członkowie do dzisiaj nawiązują do tradycji sprzed 500 lat, której atrybutem jest rzetelność wykonawstwa i dobre rzemieślnicze zwyczaje.

Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan
Małopolski Związek Pracodawców jest członkiem i jednym z najprężniej działających Związków Regionalnych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN pod przewodnictwem Pani Prezydent Henryki Bochniarz. Szczycimy się faktem, iż nasi przedstawiciele pracują w Radzie Głównej i Radzie Regionów Konfederacji przez co aktywnie wspieramy ogromną większość podejmowanych przez PKPP Lewiatan inicjatyw. Ponadto od 2005 r. Małopolski Związek Pracodawców jest członkiem międzynarodowej branżowej organizacji pracodawców CEEMET z siedzibą w Brukseli (www.ceemet.org). W ostatnim okresie MZP włączył się również w działania projektowe współfinansowane ze środków UE w obrębie EFS i Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.
MZP skupia obecnie około stu firm działających na terenie regionu małopolskiego, a w każdym kolejnym roku członków jest coraz więcej. Aktywną działalność rozpoczęto w 1999r. kiedy to związek został zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Krakowie na mocy Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o Organizacjach Pracodawców (91 D.U.235). Ustawa ta nadaje szczególne uprawnienia czyniąc MZP, obok związków pracowniczych, obligatoryjnym partnerem dla władzy samorządowej i centralnej zwłaszcza w zakresie konsultowania działalności ustawodawczej. Nasi członkowie zasiadają między innymi w wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego i Wojewódzkiej Radzie Zatrudnienia.

Organizacje wcześniej zrzeszone w MPOG
Wadowicka Izba Gospodarcza
Wadowicka Izba Gospodarcza jest organizacją samorządu gospodarczego w Małopolsce. Misją Wadowickiej Izby Gospodarczej jest wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości. Reprezentacja interesów przedsiębiorców, promocja inicjatyw gospodarczych, doradztwo i informacja gospodarcza, współtworzenie i realizacja regionalnej polityki gospodarczej należą do głównych celów Izby. W momencie przystąpienia do Wadowickiej Izby Gospodarczej, każdy członek zyskuje możliwość uczestnictwa we wszystkich spotkaniach organizowanych przez Zarząd Izby, szkoleniach, pomocy w nawiązywaniu stosunków gospodarczych, zgłaszania do organów Izby wniosków, postulatów, propozycji. Ponadto umożliwiamy przedsiębiorcom zrzeszonym w Izbie skorzystanie z bezpłatnych usług doradczych, konsultacji oraz zawieraniem umów z naszymi partnerami na preferencyjnych warunkach.

Regionalne Stowarzyszenie Przedsiębiorców w Limanowej
„Regionalne Stowarzyszenie Przedsiębiorców” z siedzibą w Limanowej zostało zarejestrowane przez Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia, XII Wydział Gospodarczy w dniu 10 maja 2011r. pod numerem KRS 0000385855. Stowarzyszenie jest kontynuatorem działań podejmowanych wcześniej przez Powiatową Radę Przedsiębiorczości. Jednak nowa forma organizacyjna pozwala rozszerzyć działalność oraz przyjąć członków spoza regionu limanowskiego.
Naszą misją jest budowanie prawdziwego, rzetelnego wizerunku przedsiębiorcy, który tworzy miejsca pracy, dba o załogę, solidnie płaci podatki i jest wyczulony na społeczne potrzeby.
Stowarzyszenie chce być również głosem limanowskiej przedsiębiorczości w sprawach regionalnej gospodarki. Funkcjonuje ponad podziałami. Stawia na szerokie kontakty z samorządami, bo one jako gospodarz terenu tworzą sprzyjający klimat do inwestowania poprzez tworzenie planu przestrzennego zagospodarowania, przychylność dla inwestorów, budowanie infrastruktury, wpływ na edukację zawodową.
Członkowie naszego stowarzyszenia prezentują różnorodne opinie i światopoglądy, jednakże łączy nas idea działania w interesie lokalnej przedsiębiorczości. Jesteśmy przekonani, że właśnie w ten sposób możemy promować nasze firmy oraz region limanowski. Stowarzyszenie zrzesza obecnie 52 członków. Organizujemy spotkania z ważnymi osobistościami ze świata polityki, samorządów regionalnych i lokalnych. Zarząd Stowarzyszenia spotyka się przynajmniej raz w miesiącu. W celu lepszej współpracy z terenem został powołany Konwent – zespół doradczo – konsultacyjny utworzony z przedsiębiorców należących do Stowarzyszenia. Raz w roku organizujemy uroczystą Galę Biznesu, podczas której nagradzamy i wyróżniamy rzetelnych przedsiębiorców.
