Archiwum wydarzeń MPOG
W tej sekcji znajdziesz relacje z wydarzeń, spotkań i inicjatyw organizowanych przez MPOG w latach ubiegłych.
Dokumentujemy naszą historię, aktywność i zaangażowanie na rzecz rozwoju gospodarczego Małopolski.
Obowiązek dostarczenia dokumentów związanych z rozliczeniem Programu Tarcza Finansowa PFR
Przypominamy, że obowiązkiem beneficjenta programu rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm” jest dostarczenie do dnia 31 grudnia 2020 r. określonych dokumentów.
https://pfrsa.pl/dam/serwis-korporacyjny-pfr/documents/tarcza-finansowa-pfr/Informacja-na-temat-dostarczenia-pe%C5%82nomocnictw-na-beneficjent%C3%B3w-programu-Tarcza-Finansowa-Polskiego-Funduszu-Rozwoju-dla-Ma%C5%82ych-i-%C5%9Arednich-Firm.pdf
XIV Forum Przedsiębiorców Małopolski
XIV Forum Przedsiębiorców Małopolski odbyło się 16.11.2020r. Najważniejsze wydarzenie gospodarcze w regionie, organizowane przez „Dziennik Polski” i „Gazetę Krakowską” wespół z czołowymi organizacjami gospodarczymi, firmami, ekspertami i uczelniami, przyciągnęło grubo ponad tysiąc uczestników.
Podczas blisko dwugodzinnej debaty z uczestnikami Forum Jarosław Gowin i Anna Kornecka podkreślili wielokrotnie, że konsultacje i komunikacja to fundament działania resortu rozwoju. Zadeklarowali zacieśnienie współpracy z organizacjami biznesu i otoczenia biznesu oraz uczelniami zaangażowanymi w Forum w celu tworzenia lepszego, bardziej stabilnego prawa oraz wzmocnienia w Polsce głosu i siły sprawczej „stronnictwa gospodarczego”.
Żródło:
https://dziennikpolski24.pl/gowin-sle-komandosow-do-walki-z-biegunka-prawna-i-staje-na-czele-stronnictwa-gospodarczego-rekordowe-forum-przedsiebiorcow/ar/c3-15299377
Konferencja Online „Kadry Przyszłości. Kadry dla Przemysłu”
„Rzeczpospolita” to ogólnopolski dziennik ekonomiczno-prawny i jedyna w Polsce gazeta konserwatywno-liberalna. Od lat jest w czołówce najbardziej opiniotwórczych mediów – symbol niezależności, obiektywizmu i solidności. Ukazuje się sześć razy w tygodniu. W soboty jako weekendowe wydanie „Plus Minus” składające się z tekstów o charakterze cywilizacyjnym, literackim, obyczajowym i metapolitycznym.
Jakie tematy poruszymy podczas spotkania?
Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze MPOG
Szanowni Państwo!
W dniu 24 czerwca 2020 r. odbędzie się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych.
Zebranie rozpocznie się o godzinie 18.00, lub w razie braku kworum, w drugim terminie o godzinie 18.15 w Skawinie, przy ul. Rynek 12.
Uprzejmie informujemy, iż obecność na Walnym Zgromadzeniu jest obowiązkiem każdego Członka Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych.
Małopolski Festiwal Innowacji
Małopolski Festiwal Innowacji to wyjątkowe święto innowacji i nowoczesnych technologii. Tym razem odbędzie się w dniach 10-16 czerwca. Podczas tygodniowego wydarzenia porozmawiamy o innowacjach, przedsiębiorczości, współpracy pomiędzy nauką i biznesem, poznajemy wynalazki i ludzi za nich odpowiedzialnych, odwiedzamy wyjątkowe miejsca, dowiadujemy się jak skomercjalizować swoje pomysły, postaramy się zaszczepić ducha innowacyjności i kreatywności.
Festiwal tradycyjnie zainauguruje konferencja, której tematem przewodnim będzie innowacyjny start – chcemy pokazać, że nigdy nie jest na niego za późno. Postaramy się udowodnić, że oparcie biznesu na nowoczesnych rozwiązaniach i zaawansowanych technologiach to najlepsza droga do sukcesu. Rozmawiać będziemy o niestandardowym podejściu do projektowania usług i produktów oraz potrzebie otwartości na nowe pomysły. Podpowiemy i posłuchamy jak identyfikować potrzeby klientów, jak je zaspokajać i kreować nowe. Pokażemy firmy, które dzięki innowacjom zawojowały rynek.
Podczas Festiwalu będziemy mogli również poznać małopolskie wynalazki, opracowane na małopolskich uczelniach, w jednostkach badawczo-rozwojowych czy też firmach. Pod namiotem wystawienniczym zaprezentujemy te, które mają największą szansą na rynkowy sukces.
Podczas Festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń w różnych zakątkach Małopolski. Wierzymy, że w bogatej ofercie innowacyjnych wydarzeń, każdy znajdzie coś dla siebie. Z pełnym programem Festiwalu można zapoznać się na w zakładce PROGRAM MFI. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na część obowiązuje rezerwacja miejsc.
Za koordynację i promocję Małopolskiego Festiwalu Innowacji odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu Innowacyjna Małopolska, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – poddziałanie 3.3.1 RPO WM 2014-2020.
Biznes Trendy 2017
INNOWACYJNOŚĆ W KADRACH – ROZWÓJ I PRZYSZŁOŚĆ HR AUTOMOTION
Poznaj trendy w obszarze HR oraz rozwiązania technologiczne, które usprawniają prace działów kadrowo-płacowych. Rola zespołów kadrowo-płacowych w organizacjach zmienia się nieustannie. Szeroki zakres kompetencji HR stawia nowe wyzwania. Z drugiej strony rynek pracownika tworzy nową przestrzeń rywalizacji o talenty pomiędzy organizacjami. Nowoczesne technologie umożliwiają co raz większą automatyzację działań HR oraz rozszerzenie komunikacji między firmą, a pracownikiem w kwestiach kadrowo-płacowych. – Jak usprawnić organizację pracowników? Jak budować nowoczesne i profesjonalne działy HR? Na te pytanie odpowiemy podczas naszego spotkania.
Konferencja będzie miała charakter śniadania biznesowego. W gronie specjalistów znajdą Państwo takie osoby jak Grzegorz Filipowicz, Business Partner w ForFuture oraz Asseco Data Systems. Współzałożyciel i członek zarządu Klastra HR Development, czy Wojciecha Kuliga, właściciela firmy payroll360.
Tarcza antykryzysowa
Tarcza antykryzysowa – co to takiego?
Tarcza to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który ma ochronić polskie państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Opiera się na pięciu filarach:
Nowe umiejętności dojrzałych pracowników
30 czerwca 2017 r. startuje konkurs dotacji na opracowanie strategii zarządzania wiekiem u pracodawcy, a następnie wdrożenie jej elementów oraz doposażenie stanowisk pracy pracowników dojrzałych.
Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na ten cel 7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego WM 2014-2020. Nabór rozpocznie się 30 czerwca i potrwa do końca lipca 2017 r.

Dobry Czas na Biznes – Krakowski Obszar Metropolitalny
Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje obecnie projekt Dobry Czas na Biznes Krakowski Obszar Metropolitalny, którego założeniem jest aktywizacja osób nieaktywnych zawodowo w wieku powyżej 30. roku życia. Wsparcie obejmuje: szkolenia, doradztwo i bezzwrotną dotację w wysokości do 24,5 tys. zł na założenie działalności gospodarczej, a także roczne bezpłatne indywidualne i profilowane doradztwo w zakresie księgowości, prawa i utrzymania firmy na rynku.
Realizacja projektu ma na celu aktywizację osób wykluczonych z życia gospodarczego ze względu na wiek, niepełnosprawność czy długotrwałe pozostawanie bez zatrudnienia, a także podniesienie poziomu ich kompetencji – kluczowych w prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz zapewnienie trwałości nowopowstałych firm. Osiągnięcie założonych celów przyczyni się do rozwoju sektora mikroprzedsiębiorstw na terenie województwa małopolskiego, a tym samym wzrostu gospodarczego regionu.
Trzeci nabór zgłoszeń do projektu planowany jest w lutym 2017 roku. Terminy kolejnych naborów to kwiecień i czerwiec 2017 roku. Formularze rekrutacyjne będzie można składać w Powiatowych Punktach Informacyjnych zlokalizowanych w siedmiu miastach powiatowych na terenie Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego.
Adresy Punktów i szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie: www.marr.pl/dcbkrakow

VI Forum Przedsiębiorców Małopolski
Dziennik Polski i Marszałek Województwa Małopolskiego zapraszają na VI Forum Przedsiębiorców MAŁOPOLSKI
„Małopolski Przedsiębiorca w Europie. Jak wykorzystać doświadczenia firm zagranicznych ( na przykładzie firm bawarskich)”.
13 października 2016 r.
Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO
ul. Galicyjska 9, Kraków
Rozpoczęcie o godzinie 9.00 – rejestracja od godziny 8.30
Konferencję otworzą:
Jadwiga Emilewicz – Wiceminister w Ministerstwie Rozwoju
Martin Grossman – Dyrektor Departamentu Współpracy Gospodarczej z Europą, Bawarskie Ministerstwo Gospodarki, Mediów, Energii i Technologii
Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego
Spotkanie poprowadzi redaktor Zbigniew Bartuś.
Osoby zainteresowane bardzo proszę o kontakt do dnia 6 października, celem potwierdzenia udziału.
Akademia Przedsiębiorcy 2016
Zapraszamy do udziału w konferencji Akademia Przedsiebiorcy, nad którą objęliśmy patronat. Tematem przewodnim będą „Światowe rynki szeroko otwarte dla polskich przedsiębiorców”. Konferencja odbędzie się w dniu 23 czerwca 2016 r. w Hotelu Galaxy przy ul. Gęsiej 22 a w Krakowie.
Rejestracji można dokonywać telefonicznie 22 267 39 98 lub na stronie http://www.akademia-przedsiebiorcy.pl/, jest również możliwość rejestracji na miejscu.

Kongres gospodarczy Impact`16
Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych zaprasza do udziału w kongresie gospodarczym Impact ’16, który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca 2016 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Główny temat wydarzenia to 4.0 Economy, czyli czwarta rewolucja przemysłowa.
Udział w kongresie Impact`16 jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Wymagana jest rejestracja na stronie kongresu http://impactcee.com/
Akademia Przedsiębiorcy pomoże w pozyskaniu dotacji unijnych
Zmiany w nowej perspektywie unijnej, proces przygotowania firmy do konkursów unijnych, a także przykłady firm, które rozwinęły się dzięki dotacjom to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone podczas bezpłatnych warsztatów Akademii Przedsiębiorcy. Uczestnicy otrzymają praktyczną wiedzę, która pomoże w przejściu przez unijne procedury i pozyskaniu dodatkowego finansowania. Warsztaty w Nowym Targu odbędą się już 15 września, a poprowadzą je renomowane firmy doradcze.
Nowa perspektywa finansowa UE 2014-2020 daje wiele możliwości przedsiębiorcom. Jednak różni się w wielu elementach od poprzedniego rozdania. Zmienia się nie tylko ilość pieniędzy przeznaczanych na konkretne sektory, ale i sposób ich wydatkowania. Jesienią poznamy więcej szczegółów dotyczących zasad dystrybucji dotacji w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Ruszyły już pierwsze konkursy, więc podczas spotkań uczestnicy Akademii Przedsiębiorcy otrzymają wiele konkretnych wskazówek, jak pozyskiwać, wdrażać i rozliczać dotacje.
Podczas spotkań uczestnicy dowiedzą się, które branże mogą liczyć na wsparcie, jakie zmiany zaszły w zasadach przyznawania finansowania w nowej perspektywie 2014-2020 oraz jak się do nich przygotować. Usłyszą, gdzie zwrócić się o pomoc w przygotowaniu wniosku oraz co zrobić, by został on dobrze oceniony. Będą też mogli zainspirować się przykładami projektów firm, które już wykorzystały środki z Unii Europejskiej. Dowiedzą się też, które branże zostały włączone w tzw. inteligentne specjalizacje i jakie szanse na pozyskanie kapitału mają firmy działające w innych obszarach.
W nowej perspektywie unijnej na rozwój przedsiębiorczości przeznaczono 17 mld euro. To duża szansa dla sektora MŚP. Przez Akademię Przedsiębiorcy chcemy wesprzeć firmy w pozyskiwaniu tych środków. Planujemy dotrzeć zwłaszcza do tych przedsiębiorców, którzy nie korzystali z dotacji unijnych w poprzedniej perspektywie, np. z powodu skomplikowanych procedur aplikacyjnych, i przedstawić im tematykę unijną w przystępnej formie – mówi Dawid Galus, Menedżer ds. Integracji Europejskiej w Banku Zachodnim WBK S.A.
Celem warsztatów jest zainspirowanie przedsiębiorców dobrymi praktykami i przykładami wykorzystania funduszy europejskich oraz wyjaśnienie niezrozumiałych przepisów. Podczas spotkań uczestnicy otrzymają też wskazówki, w jaki sposób uniknąć najczęściej popełnianych błędów przy wypełnianiu wniosków o dotacje unijne.
Warsztaty poprowadzą eksperci z firm doradczych wyspecjalizowanych w pozyskiwaniu funduszy europejskich i doradztwie w tym zakresie. Spotkania we wrześniu poprowadzą specjaliści z firmy doradczej A1 Europe. Akademia Przedsiębiorcy w Nowym Targu odbędzie się 15 września w Hotelu Skalny Dworek.
Partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Akademię Przedsiębiorcy w Nowym Targu objęli patronatem honorowym Burmistrz Miasta Nowego Targu oraz Starosta Nowotarski. Patronami wydarzenia są Nowotarska Izba Gospodarcza oraz Klub Biznesowy. Patroni medialni to: magazyn o dotacjach Fundusze Europejskie, Tygodnik Podhalański, portale podhale24.pl oraz Interia.
Akademia Przedsiębiorcy to ogólnopolski program 50. bezpłatnych warsztatów dla przedsiębiorców. W tym roku odbywa się po raz siódmy, pod hasłem „Jak wyprzedzić konkurencję w wyścigu po dotacje unijne”. Warsztaty są w całości poświęcone dotacjom unijnym dla przedsiębiorców, dostępnym w latach 2014-2020. Organizatorami Akademii Przedsiębiorcy są Bank Zachodni WBK S.A. oraz Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND S.A. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swój udział na stronie www.akademia-przedsiebiorcy.pl. Tam znajdują wszystkie szczegóły dotyczące poszczególnych konferencji.
Usługi realizowane przez Powiatowe Urzędy Pracy
UWAGA: Wnioski należy składać do urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności!
Właściwość terytorialna Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego stanowi obszar Powiatu Krakowskiego z gminami: Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice – Przeginia, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skała, Skawina, Słomniki, Sułoszowa, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie www Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego:
https://www.uppk.pl/5,pracodawcy/3660,tarcza-antykryzysowa/
Usługa realizowana przez Wojewódzkie Urzędy Pracy:
Wsparcie dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie www Wojewódzkiego Urzędu Pracy:
https://wupkrakow.praca.gov.pl/-/11918632-dofinansowanie-wynagrodzen-dla-pracownikow
Program Go to Brand
300 mln zł na promocję firm na rynkach zagranicznych. PARP ogłasza konkurs „Go to Brand”
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza 6. edycję konkursu „Go to Brand”, którego celem jest sfinansowanie promocji marek produktowych na rynkach zagranicznych. Program adresowany jest do przedsiębiorców z sektora MMŚP prowadzących działalność gospodarczą na terytorium RP z wyłączeniem województwa mazowieckiego. Firma musi prowadzić działalność w branżach o wysokim potencjale konkurencyjnym i innowacyjnym. Wnioski będzie można składać od 11 lutego 2020 r. do 11 maca 2020 r.
Dofinansowanie mogą otrzymać projekty dotyczące uczestnictwa w działaniach promocyjnych przewidzianych w tzw. Branżowych Programach Promocji (określonych przez Ministerstwo Rozwoju), które mają na celu promocję marek produktowych (wyrobów/ usług). Dzięki konkursowi marki mają szansę być bardziej rozpoznawalne na rynkach zagranicznych, na czym zyskuje również zagraniczny wizerunek polskiej gospodarki.
Wnioski będzie można składać on-line od 11 lutego 2020 r. do 11 maca 2020 r. (do godz. 16:00).
Więcej informacji:
https://www.gov.pl/web/rozwoj/start-konkursu-go-to-brand
Akademia Przedsiębiorcy – bezpłatne warsztaty
Akademia Przedsiębiorcy to ogólnopolski program 50 bezpłatnych warsztatów dla przedsiębiorców. W tym roku odbywa się po raz siódmy, pod hasłem „Jak wyprzedzić konkurencję w wyścigu po dotacje unijne”. Warsztaty są w całości poświęcone dotacjom unijnym dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw na lata 2014-2020. Organizatorami Akademii Przedsiębiorcy są Bank Zachodni WBK S.A. oraz Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND S.A.
Podczas warsztatów uczestnicy:
– dowiedzą się, które branże zostały zakwalifikowane do Inteligentnych specjalizacji i jakie szanse na pozyskanie kapitału mają firmy działające na innych obszarach;
– jakie zmiany zaszły w zasadach przyznawania finansowania i jak się do nich przygotować w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych;
– usłyszą, gdzie zwrócić się o pomoc w przygotowaniu wniosku oraz co zrobić, by został on wyżej oceniony niż wnioski konkurencji;
– będą mogli zainspirować się przykładami projektów firm, które efektywnie wykorzystały dotacje.
Celem warsztatów jest pokazanie, jak wygrać z konkurencją rywalizację o fundusze unijne, w jaki sposób przejść przez cały proces pozyskiwania dotacji i rozwinąć swoją firmę, a także jak dobrze wykorzystać szanse, które stoją przed polskimi przedsiębiorcami. Dlatego serdecznie zapraszamy.
Dlaczego Fundusze Unijne?
Na lata 2014-2020 zostały przyznane Polsce nowe środki na unijne dotacje. Łączna pula będzie o 10 mld euro większa w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej (2007-2013) i zamknie się w kwocie 82,5 mld euro.
Dla samych przedsiębiorców będzie to około 17 mld euro.
Przedsiębiorcy, obok samorządów, będą w latach 2014-2020 największymi beneficjentami funduszy unijnych.
Największy zakres wsparcia otrzymają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach Programów Regionalnych oraz Programu Inteligentny Rozwój oraz Polska Wschodnia.
To duża szansa na rozwój sektora MŚP, dlatego tegoroczna edycja Akademii Przedsiębiorcy koncentruje się na funduszach europejskich, przybliża nowe zasady rozdzielania środków oraz wspiera w ich pozyskiwaniu.
Celem tegorocznej Akademii Przedsiębiorcy jest dotarcie do zwłaszcza tych przedsiębiorstw, które nie korzystały z dotacji unijnych w poprzedniej perspektywie i przedstawienie im tematyki unijnej w bardziej przystępnej formie.
Warsztaty poprowadzą eksperci z firm doradczych wyspecjalizowanych w pozyskiwaniu funduszy europejskich i doradztwie w tym zakresie m.in. A1 Europe, ECDF oraz PNO Consultans.
Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swój udział na stronie www.akademia-przedsiebiorcy.pl. Tam znajdują wszystkie szczegóły dotyczące poszczególnych konferencji.
Akademia Przedsiębiorcy – bezpłatne warsztaty
Serdecznie zapraszamy na konferencję „PPK – Przewodnik Pracodawcy”, która odbędzie się 21 listopada br. o godz. 9.00 w hotelu Hilton Garden Inn Kraków przy ul. Konopnickiej 33 w Krakowie.
Na wydarzenie obowiązuje rejestracja internetowa na stronie:
https://konferencje.rp.pl/wydarzenia/7/1414-ppk-przewodnik-pracodawcy
Klinika Prawa 2.0 na terenie Województwa Małopolskiego
We współpracy z Podkrakowską Izbą Gospodarczą w Skawinie oraz Kancelarią „Pilch, Piotrowski – Adwokacka Spółka Partnerska”, Stowarzyszenie Collegium Iuris ma przyjemność zaprosić Państwa Izbę do współpracy w realizacji pilotażowego projektu bezpłatnych porad prawnych „Klinika Prawa 2.0” na terenie Województwa Małopolskiego.
Jak wynika z badan przeprowadzonych przez TNS OBOP, w ostatnich 5 latach jedynie 14% Polaków skorzystało z fachowej pomocy prawnika. Z kolei jak wynika z raportu Banku Światowego „Doing Business 2013” przeciętnie postępowanie dotyczące dochodzenia należności umownych trwa w Polsce 685 dni, uwzględniając składanie pism procesowych, obsługi administracyjnej, postępowanie sądowe i egzekucyjne. w tym stanie rzeczy posiadanie podstawowej, elementarnej wiedzy z zakresu prawa staje się niezbędne, aby moc w sposób pełny korzystać oraz dochodzić swych praw przed organami administracji publicznej oraz sądami powszechnymi.
W miastach Wojewódzkich np. w Krakowie istnieje szereg organizacji pozarządowych, które zapewniają bezpłatna pomoc prawną dla osób najuboższych, których nie stać na fachowe doradztwo prawne. Warto w tym miejscu wskazać, że w mniejszych ośrodkach miejskich dostępność bezpłatnej pomocy prawnej – zarówno dla przedsiębiorców z sektora MSP, jak i osób fizycznych – jest bardzo ograniczona. W konsekwencji znakomita większość mieszkańców powiatu krakowskiego, myślenickiego i chrzanowskiego, których sytuacja finansowa na to nie pozwala, jest w istocie pozbawiona dostępu do pomocy prawnej.
Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców i przedsiębiorców w III kwartale 2013 roku zostanie uruchomiona Klinika Prawa przy siedzibie Podkrakowskiej Izby Gospodarczej w Skawinie. W jej ramach każdy mieszkaniec Gminy Skawina oraz Gminy Mogilany, a także przedsiębiorca mający siedzibę na terenie ww. miejscowości, będzie mógł skorzystać z podstawowej bezpłatnej pomocy prawnej m in. prawa gospodarczego, cywilnego (w tym w szczególności z prawa spadkowego oraz konsumenckiego) oraz z zakresu prawa pracy, prawa karnego, prawa rodzinnego (rozwody, alimenty i kontakty rodziców z dziećmi) i prawa administracyjnego.
Poradnia w ramach Kliniki Prawa będzie miała na celu w szczególności:
– Zapewnienie, przy współpracy z Izba Gospodarczą, co tygodniowych dyżurów prawnych,
– Podstawowe doradztwo prawne pro bono prawników tj. adwokatów, radców prawnych i notariuszy,
– Przeprowadzenie szkoleń i warsztatów tematycznych na terenie właściwości miejscowej danej Izby Gospodarczej,
– Przeprowadzenie badan opinii publicznej na temat świadomości prawnej i problemów prawnych mieszkańców na terenie właściwości miejscowej danej Izby Gospodarczej.
Jeżeli Państwa Izba jest zainteresowana wzięciem udziału w pilotażowym programie „Klinika Prawa 2.0.” oraz uruchomieniem Kliniki Prawa na terenie Państwa Izby, bardzo proszę o kontakt na adres: kiinika@collegiumiuris.org lub z biurem Podkrakowskiej Izby Gospodarczej.
Zapraszamy do Współpracy!
Z wyrazami szacunku,
Andrzej Tutajewski- Prezes Podkarpackiej Izby Gospodarczej w Skawinie
Adwokat Marcin Pilch- Pilch, Piotrowski – Adwokacka spółka partnerska
Adwokat Marcin Piotrowski – Pilch, Piotrowski – Adwokacka spółka partnerska
Katarzyna Siemka-Pilch – Collegium Iuris
Stowarzyszenie Collegium Iuris
32-50 Skawina, Rynek 12
www.collegiumiuris.org
Skawina, dnia 24 czerwca 2013 roku
Relacja ze Zjazdu Założycielskiego Stowarzyszenia MPOG
W dniu 13.07.2015 r. w sali obrad Ratusza w Skawinie odbył się uroczysty zjazd założycielski stowarzyszenia Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych. Po dwóch latach pracy, powstało stowarzyszenie, którego głównym założeniem jest walka o powszechny samorząd gospodarczy w Polsce, wzorem innych krajów europejskich, gdzie przynależność do organizacji gospodarczej jest obowiązkowa.
Stowarzyszenie chce realizować swoje cele poprzez inicjowanie zmian przepisów prawa zmierzających do nowelizacji i doskonalenia prawa gospodarczego, a także organizacje konferencji, spotkań oraz innych wydarzeń promujących działalność stowarzyszenia oraz kultywować i upowszechniać tradycyjne formy integrowania środowiska przedsiębiorców.
W uroczystości udział wzięli znamienici goście:
Małgorzata Marcińska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Jacek Krupa – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Paweł Kolasa – Burmistrz Miasta i Gminy Skawina wraz ze swoimi dwoma Zastępcami – Norbertem Rzepisko i Tomaszem Ożogiem, Jolanta Zajączkowska – Małopolski Wojewódzki Komendant OHP oraz wielu przedstawicieli władz samorządowych z Województwa Małopolskiego.
Za zjeździe założycielskim stowarzyszenia MPOG powołano Komitet Założycielski Stowarzyszenia, wybrano Radę Stowarzyszenia oraz Komisję Rewizyjną. Uchwalono także Statut Stowarzyszenia, pod którym podpisy złożyli wszyscy członkowie stowarzyszenia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Zjazd Założycielski Stowarzyszenia Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych – Zaproszenie
W imieniu Rady Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych serdecznie zapraszamy na Zjazd Założycielski Stowarzyszenia Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych, który odbędzie się w poniedziałek 13 lipca 2015 r. o godzinie 17:00 w Sali Obrad Ratusza Miasta i Gminy Skawina przy ul. Rynek 1, I piętro, w Skawinie.
W programie uroczystości:
– 17:00 rozpoczęcie uroczystości
– Przedstawienie i zatwierdzenie porządku obrad
– Przywitanie przybyłych gości
– Wystąpienia przedstawicieli Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych
– Wystąpienia przybyłych gości
– Uroczyste podpisanie dokumentów założycielskich stowarzyszenia
Patronat medialny: Dziennik Polski
Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 09.07.2015 r.
na adres mailowy: biuro@mpog.pl lub telefonicznie: 12 291 26 10, komórka: 694 470 826
Raport z I Kongresu Małopolskich Organizacji Gospodarczych Kraków 13.10.2014 r.
W dniu 13.10.2014 o godzinie 10:00 odbył się I Kongres Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych, wydarzenie miało miejsce w Hotelu Best Western Premier Kraków. Udział w Kongresie wzięły 253 osoby na 350 zaproszonych, głównie byli to przedsiębiorcy zrzeszeni w małopolskich organizacjach gospodarczych, przedstawiciele mediów i osoby zainteresowane tematyką powszechnego samorządu gospodarczego.
Wydarzenie zostało objęte Honorowymi Patronatami Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza, Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Kongres był prowadzony przez Wiceprzewodniczącego Rady Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych Janusza Strzebońskiego.
Główną tematyką Kongresu było między innymi powstanie Powszechnego Samorządu Gospodarczego, który ma być reprezentantem mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, szkolnictwo zawodowe, prawo gospodarcze oraz bariery rozwoju przedsiębiorstw. W tematyce PSG głos zabrali przedstawiciele MPOG: Janusz Chwajoł na temat idei samorządu gospodarczego i uzasadnienie stanowiska MPOG w tej sprawie w oparciu o opinie prawne na temat samorządu gospodarczego, Janusz Kowalski na temat szkolnictwa zawodowego oraz sytuacji rzemiosła w Polsce, Kazimierz Czekaj na temat organów kontroli państwowych, Anna Gallas-Dropińska na temat obligatoryjnego zrzeszania się w organizacjach zawodowych, jakimi w większości rozwiniętych i demokratycznych państw są samorządy gospodarcze, Marek Malec na temat tworzenia martwego prawa, co jest wynikiem braku prawdziwej reprezentacji polskiego samorządu gospodarczego. Franciszek Kołodziej zaprezentował Apel, czyli stanowisko I Kongresu Małopolskich Organizacji Gospodarczych.
W zorganizowanym wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej między innymi Małgorzata Marcińska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Andrzej Harężlak – Wicewojewoda Województwa Małopolskiego, Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Krupa – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Jednym z istotnych punktów programu była prezentacja Profesora Doktora Habilitowanego Jerzego Hausnera pod tytułem „Innowacyjna Gospodarka – Konkurencyjna Polska”.
Najważniejszym punktem programu było odczytanie i przyjęcie Uchwały opracowanej przez Janusza Chwajoła skierowanej do Prezydenta RP, Premiera RP i Parlamentarzystów RP. Treść Uchwały I Kongresu MOG, przyjęta przez aklamację brzmiała: „Mając na uwadze istnienie silnego samorządu gospodarczego w krajach Unii Europejskiej, jak również niedokończoną transformację ustrojową w Polsce, gdzie mimo upływu 25 lat od przełomu roku 1989, nie wyłoniono samorządu gospodarczego jako silnego i świadomego swej misji reprezentanta interesów środowiska biznesu.
Uczestnicy I Kongresu Małopolskich Organizacji Gospodarczych zwracają się z apelem do Prezydenta RP p. Bronisława Komorowskiego o powołanie stałej komisji konsultacyjnej ds. przedsiębiorczości oraz stworzenia ustawy o powszechnym samorządzie gospodarczym, która to komisja działając pod wysokim patronatem Prezydenta RP, przełamie niemoc w niezwykle ważnym dla milionów małych i średnich firm obszarze działania i wyłoni reprezentanta, jako partnera dla władz samorządowych i rządowych.”
Kongres zakończył się o godzinie 12:40, każdy z uczestników otrzymał materiały Kongresu opracowane przez przedstawicieli Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych (materiały z I Kongresu stanowią załącznik do niniejszego raportu).
Skawina, dnia 17.10.2014 r.
I Kongres Małopolskich Organizacji Gospodarczych
„Powszechność Samorządu Gospodarczego drogą do dobrobytu kraju”
Data: poniedziałek, 13 października 2014 r.
Miejsce: Best Western Premier Hotel, ul. Opolska 14 A, Kraków
Godzina: 10:00
Program Kongresu:
9.30 – Rejestracja uczestników
10.00 – Otwarcie „I Kongresu Małopolskich Organizacji Gospodarczych” przez Pana Andrzeja Tutajewskiego Przewodniczącego MPOG
10.10 – Wystąpienia zaproszonych gości
10.40 – Referat prof. dr. Hab. Jerzego Hausnera – „Innowacyjna Gospodarka”
11.00 – Powszechny Samorząd Gospodarczy – wystąpienie przedstawicieli MPOG
11.30 – Wystąpienie uczestników kongresu
12.00 – Dyskusje na temat powszechnego samorządu gospodarczego
12.45 – Zakończenie „I Kongresu Małopolskich Organizacji Gospodarczych”
Patronat Honorowy:
Władysław Kosiniak-Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej
Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski
Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego
Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa
Patronat Medialny:
Dziennik Polski
Radio WAWA
Radio Kraków
TVP Kraków
Informacje i zgłoszenia pod nr te. 12 291 26 10, gsm. 694 470 826
Krak-Buisness przystąpił do MPOG
24 czerwca 2014 roku MPOG miało miejsce podpisanie porozumienia z stowarzyszeniem zrzeszającym organizacje lokalne. Do porozumienia przystąpiło Stowarzyszenie Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Krak-Buisness”. Zawarte porozumienie o współpracy i realizacji wspólnych działań na rzecz zrzeszonych podmiotów gospodarczych, reprezentowania ich wobec organów administracji samorządowej i rządowej.
Dodatkowo podejmowanie wspólnych inicjatyw służących promocji i wymianie doświadczeń pomiędzy firmami
zrzeszonymi w MPOG.
Dzięki poszerzaniu współpracy z kolejnymi organizacjami MPOG staje się poważnym głosem w dyskusji na temat funkcjonowania gospodarki.
